Ćwiczenia na terenie Elektrociepłowni

W dniu 20.11.2018 na terenie Elektrociepłowni Zielona Góra S.A. zostały przeprowadzone kompleksowe ćwiczenia, zakładające działania ratowniczo-gaśnicze na poziomie taktycznym podczas  zagrożeń chemiczno – ekologicznych oraz pożarów na terenie obiektu.

Około godziny 9.45, podczas zakręcania głównego zaworu zbiornika z kwasem przez Operatora Urządzeń Uzdatniania Wody, dochodzi do niekontrolowanego wycieku substancji. Mężczyzna z dużymi poparzeniami twarzy i rąk nie mogąc uciec o własnych siłach pozostaje w zagrożonej strefie.
Jednocześnie pracownicy zewnętrznej firmy wykonującej prace remontowe na dachu budynku sąsiadującego ze zbiornikami z kwasem solnym, widząc zaistniałą sytuację postanawiają w pośpiechu opuścić budynek co skutkuje zapaleniem pokrycia dachowego z papy. Ze względu na zadymienie, które pojawiło się w budynku objętym pożarem jedna z pracownic nie zdołała opuścić samodzielnie obiektu.
Mając na uwadze rodzaj zaistniałego zagrożenia Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Zielonej Górze do działań dysponuje Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG nr 1 w Zielonej Górze. W związku z tym, że w wyniku nieuwagi pracowników wykonujących remont dachu dochodzi do równoległego zdarzenia w postaci pożaru dachu, Dyspozytor SK z chwilą otrzymania zgłoszenia o pożarze dysponuje kolejne siły i środki z JRG nr 2 w Zielonej Górze oraz 2 zastępy OSP (Przylep i Zawada) z terenu miasta Zielona Góra. W związku z koniecznością prowadzenia równolegle działań chemiczno-ekologicznych oraz gaśniczych, zaistniała sytuacja wymaga dokonania podziału terenu działań na dwa odcinki bojowe.

Ćwiczenia pozwoliły na doskonalenie taktyki działań ratowniczych na obiektach i instalacjach w których przechowywane i transportowane są substancje chemiczne, ewakuację poszkodowanych z urazami i poparzeniami chemicznymi, współdziałanie w ramach Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz działania jednostek PSP i OSP na terenie zakładu o strategicznym znaczeniu dla infrastruktury miasta.

Chcielibyśmy podziękować zarówno pracownikom Elektrociepłowni jak i druhom OSP za zaangażowanie i pomoc w organizacji ćwiczeń.