Wzrasta zagrożenie pożarowe

W dniu 4 listopada w godzinach porannych doszło do pożaru budynku mieszkalnego w Kiełpinie. Lokale mieszkalne zlokalizowane były na pierwszym piętrze. Parter budynku zajmowała biblioteka publiczna. Do pożaru zadysponowano 6 zastępów PSP i OSP. Strażacy przybyli na miejsce pożaru po kilkunastu minutach. Pożarem była objęta już klatka schodowa i poddasze budynku. Dwie osoby zostały ewakuowane przez okna, przy pomocy drabin pożarniczych, pozostałe osoby ewakuowały się same przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Dzięki czujności jednego z mieszkańców i szybkiej akcji strażaków udało się uniknąć najgorszego. Niestety spaleniu uległa klatka schodowa, cała konstrukcja dachu. Lokale mieszkalne wymagają gruntownego remontu.

Corocznie, w okresie grzewczym odnotowujemy na terenie Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego ponad 100 pożarów lokali i budynków mieszkalnych. W ubiegłym sezonie doszło do 130 pożarów oraz 27 przypadków pojawienia się czadu. W wyniku zdarzeń poszkodowanych zostało 12 osób oraz jedna osoba zmarła. Należy jednocześnie przyznać, że był to rok wyjątkowo łaskawy. Statystycznie najczęstszą przyczyną pożarów i zatruć tlenkiem węgla są wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych.

Dlatego, apelujemy o przygotowanie się do sezonu grzewczego poprzez wykonanie obowiązkowych przeglądów urządzeń grzewczych, przeprowadzenie czynności konserwacyjnych przewodów kominowych dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Przeglądów przewodów kominowych należy dokonywać raz w roku , natomiast czyści się je w odstępach krótszych, w zależności od stosowanego opału. I tak, w przypadku opału stałego w okresach co najmniej co trzy miesiące, a w przypadku gazu czy oleju opałowego co 6 miesięcy. Każdego roku odnotowujemy kilkadziesiąt pożarów w przewodach kominowych. W wyniku rozszczelnienia się kominów pod wpływem wysokich temperatur pożary przenoszą się na całe obiekty. Prosimy o sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, w szczególności, jeżeli korzystamy z elektrycznych urządzeń grzewczych. Wykonanie w porę badania rezystancji izolacji, pozwoli na wykrycie pogarszającego się stanu naszej instalacji elektrycznej. Instalację i urządzenia gazowe należy sprawdzać każdego roku. W skali kraju w sezonach grzewczych z powodu zatrucia tlenkiem węgla traci życie średnio 100 osób, a liczba zdarzeń z emisją tlenku węgla dochodzi do 4 tysięcy. Prosimy o zapoznanie się z opublikowanymi na naszej stronie materiałami związanymi z kampanią informacyjno – edukacyjną pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.