Wybuch gazu w Zielonej Górze przy ulicy Wyszyńskiego 25

Zgłoszenie o wybuchu gazu do Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze wpłynęło w środę, 3 lipca, około godziny 21.10. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że na drugim piętrze wieżowca przy ulicy Wyszyńskiego doszło do wybuchu gazu i pożaru mieszkania. Strażacy przeprowadzili szybką i skuteczną akcję gaśniczą, ewakuowali osoby poszkodowane z sąsiednich lokali oraz pozostałych mieszkańców z wyższych pięter. Cztery osoby przewieziono do szpitala z objawami zatrucia gazami pożarowymi, u jednej z osób lekarz stwierdził zaburzenia kardiologiczne związane z silną reakcją stresową, u kolejnej atak paniki. Pozostałym osobom zgłaszającym się do Zespołów Ratownictwa Medycznego udzielono pomocy na miejscu. Po ugaszeniu pożaru, strażacy przeszukali mieszkanie, na szczęście nikogo nie znaleźli. Straty materialne są duże, wyrwane zostały drzwi wejściowe do mieszkania, uszkodzone drzwi do sąsiednich mieszkań oraz do szybów windowych. Całkowitemu zniszczeniu uległa stolarka okienna na pierwszym, drugim i trzecim piętrze budynku. Uszkodzeniu uległy ściany zewnętrzne mieszkania, barierki balkonowe oraz elewacja na wysokości kilku pięter powyżej otworów okiennych.

Po dokonaniu wstępnych oględzin mieszkania, w którym doszło do wybuchu, sąsiednich lokali, elementów budynku oraz stanu instalacji gazowej i elektrycznej inspektor nadzoru budowlanego zdecydował, że mieszkańcy wieżowca nie będą mogli wrócić na noc do swoich domów. Elementy budynku i instalacje muszą zostać dokładnie sprawdzone. Mogli, tylko na chwilę wejść, w asyście policjantów i strażaków aby zabrać pozostawione zwierzęta oraz najpotrzebniejsze rzeczy.

Z budynku łącznie zostało ewakuowanych blisko stu mieszkańców. Niektórzy z nich noc spędzili u swoich rodzin, a pozostałym osobom zostały zapewnione autobusy MZK, które przewiozły ich do bursy znajdującej się przy ulicy Botanicznej w Zielonej Górze.