Silny wiatr w powiecie

30 września od godziny 10.00 do 16.00 na terenie powiatu zielonogórskiego odnotowano 45 zdarzeń związanych z wystąpieniem silnych wiatrów powodujących łamanie się drzew i konarów oraz uszkodzenia budynków. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Odnotowane poważniejsze zdarzenia:
– ul. Sobieskiego Zielona Góra – odłamany kilkumetrowy konar topoli spadł na przejście pomiędzy kamienicami. Pozostała cześć drzewa była mocno uszkodzona i w każdej chwili groziła powaleniem się na kamienicę. Przeprowadzono ewakuację mieszkańców oraz pracowników z pobliskich lokali. Na miejsce zdarzenia zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa wysokościowego oraz drabinę mechaniczną. W związku z utrudnieniami urbanistycznymi ścinkę drzewa przeprowadzono z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Uszkodzeniu uległy elementy dachu i elewacji kamienicy. Straty to około 10 tys. zł.
– ul. Lwowska 12 Zielona Góra – w wyniku podmuchu wiatru poderwana została elewacja budynku, część fasady leżała na wjeździe do posesji, część niebezpiecznie zwisała na ścianie budynku. Konieczne było usunięcie części elewacji. Straty, około 10 tys. zł.
– ul. Piękna 20 Zielona Góra – w wyniku podmuchów wiatru powalony został dąb, jedna z odnóg uszkodziła połać dachu, straty około 3 tys. zł.
– ul. Stefana Wyszyńskiego Zielona Góra – w wyniku spadających konarów uszkodzeniu uległ samochód Peugeot 206, straty około 3 tys. zł
– Okunin – drzewo spadło na dach nieczynnej remizy. Straty około 3 tys. zł
– Nowogród Bobrzański – przewrócona latarnia uliczna, straty około 2 tys. zł